- Cylindrical Bore Type
- 50 mm I.D.
- 110 mm O.D.
- 28 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Inner Ring Material | Steel |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Dynamic Load Rating | 77500 N |
| I.D. | 50 mm |
| Static Load Rating [Max] | 47500 N |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| ISO Precision Class | P0 |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 110 mm |
| Width | 28 mm |
| Outer Ring Material | Steel |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Snap Ring | No |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Weight | 2.36 LB |
| EAN or UPC | 4991893858785 |

