- Cylindrical Bore Type
- 55 mm I.D.
- 120 mm O.D.
- 29 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| ISO Precision Class | P0 |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| O.D. | 120 mm |
| Snap Ring | No |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| I.D. | 55 mm |
| Limiting Speed - Grease | 7250 rpm |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Width | 29 mm |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Dynamic Load Rating | 89375 N |
| Static Load Rating [Max] | 55625 N |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Material | Steel |
| Inner Ring Material | Steel |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Weight | 3.02 LB |
| EAN or UPC | 4991893858792 |

