- Cylindrical Bore Type
- 60 mm I.D.
- 130 mm O.D.
- 31 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Dynamic Load Rating | 102500 N |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| I.D. | 60 mm |
| Inner Ring Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 65000 N |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Width | 31 mm |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Outer Ring Material | Steel |
| Snap Ring | No |
| O.D. | 130 mm |
| ISO Precision Class | P0 |
| Limiting Speed - Grease | 6750 rpm |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Cage Material | Steel |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Weight | 3.75 LB |
| EAN or UPC | 4991893858808 |

