- Cylindrical Bore Type
- 70 mm I.D.
- 150 mm O.D.
- 35 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Limiting Speed - Grease | 5750 rpm |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| I.D. | 70 mm |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Outer Ring Material | Steel |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Inner Ring Material | Steel |
| ISO Precision Class | P0 |
| Snap Ring | No |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Static Load Rating [Max] | 85000 N |
| O.D. | 150 mm |
| Dynamic Load Rating | 13000 N |
| Width | 35 mm |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Weight | 5.56 LB |
| EAN or UPC | 4991893858921 |

