- Cylindrical Bore Type
- 75 mm I.D.
- 160 mm O.D.
- 37 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| I.D. | 75 mm |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Outer Ring Material | Steel |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Dynamic Load Rating | 14125 N |
| Cage Material | Steel |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Width | 37 mm |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Snap Ring | No |
| Inner Ring Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5375 rpm |
| O.D. | 160 mm |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| ISO Precision Class | P0 |
| Static Load Rating [Max] | 96250 N |
| Weight | 6.66 LB |
| EAN or UPC | 4991893858938 |

