- Air Actuation/Spring Return
- 1 3/8" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 28.00 hp Peak Thermal Input Rating
- 213TC/215TC Frame
features
- Enclosed design prohibits worn friction material from escaping clutch-brake and entering the process area
- Mounts directly to C-face motors and reducers, providing absolute control
- Operating speed of 1,800 rpm
- Double-acting piston design prevents overlap of clutch and brake functions
- Design speed up to 1,800 rpm
- Compatible with C-face motors
- Double-acting piston makes overlap impossible
- Flange mounts directly to motors and reducers
- In event of air pressure loss, unit will engage brake
- Spring-engaged brake, air-engaged clutch
compliances
- 0
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Foot mount
- Input unit
| Frame Size | 213TC, 215TC |
| Manufacturer Family | Model FMCBES-1375 Totally Enclosed Flange-Mounted Clutch-Brake (Spring-Engaged) |
| Clutch Facing Effective Area | 30.63 in2 |
| Outside Dia. | 10.38 in |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 5.13 in3 |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Inside Dia. | 1.375 in |
| Maximum Static Brake Torque | 495 in lb |
| Bore Style | Straight Bore/Shaft |
| Combined Continuous Thermal Dissipation | 0.44 hp |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Overall Length | 12.12 in |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Family Name | FMCBES Clutch Brakes |
| Approximate Clutch Facing Life | 1225 hp-hr |
| Bore Range [Min] | 1.375 in |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Maximum Static Clutch Torque | 680 in lb |
| Brake Facing Effective Area | 30.63 in2 |
| Product Category | NEMA Flange Mounted |
| Overhung Load Capacity | 350 lbf |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Output Shaft | 1 3/8 in |
| Finish | Nickel Plated |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 1.71 in3 |
| Accessory Miscellaneous | 801606, 936041, 940011, 940012, 940017, 940021 |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Kits | 801647, 801654 |
| Model | FMCBES-1375 |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Approximate Brake Facing Life | 1225 hp-hr |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Drive Inertia | 61.6 lb in2 |
| Input Shaft | 1 3/8 in |
| Weight | 92.0 LB |
| EAN or UPC | 662284184335 |

