- Air Actuation/Spring Return
- 1 1/8" Bore
- High Coefficient Facings
- 21.00 hp Peak Thermal Input Rating
- 182TC/184TC Frame
features
- Enclosed design prohibits worn friction material from escaping clutch-brake and entering the process area
- Mounts directly to C-face motors and reducers, providing absolute control
- Operating speed of 1,800 rpm
- Double-acting piston design prevents overlap of clutch and brake functions
- Design speed up to 1,800 rpm
- Compatible with C-face motors
- Double-acting piston makes overlap impossible
- Flange mounts directly to motors and reducers
- In event of air pressure loss, unit will engage brake
- Spring-engaged brake, air-engaged clutch
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Foot mount
- Input unit
| Overhung Load Capacity | 240 lbf |
| Photo | FMCBE1375 |
| Input Shaft | 1 1/8 in |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 21 hp |
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Maximum Static Brake Torque | 497 in lb |
| Accessory Miscellaneous | 801603, 935000, 940011, 940012, 940017, 940021 |
| Frame Size | 182TC, 184TC |
| Family Name | FMCBES Clutch Brakes |
| Kits | 801645, 801653 |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 21 hp |
| Clutch Facing Edge Color Code | Purple |
| Model | FMCBES-1125 |
| Product Category | NEMA Flange Mounted |
| Drive Inertia | 24.2 lb in2 |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.99 in3 |
| Inside Dia. | 1.125 in |
| Approximate Clutch Facing Life | 465 hp-hr |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Bore Range [Min] | 1.125 in |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Approximate Brake Facing Life | 465 hp-hr |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Brake Facing Effective Area | 23.45 in2 |
| Bore Style | Straight Bore/Shaft |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 2.97 in3 |
| Maximum Static Clutch Torque | 546 in lb |
| Clutch Facing Type | High Coefficient |
| Clutch Facing Effective Area | 23.45 in2 |
| Combined Continuous Thermal Dissipation | 0.33 hp |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Output Shaft | 1 1/8 in |
| Finish | Black Oxide |
| Weight | 68.0 LB |
| EAN or UPC | 662284199896 |

