- 1" Bore
- Spring Actuated, Air Return
- High Coefficient Facing
- 11.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
features
- Spring engaged
- Shaft mounted
- Tapered bore
- Nonflange-mount brake
- Air disengaged
- Flow restrictor valve controls disengagement air to prevent shock load on brake components
- High dynamic torque capacity ensures fast load response
- Maximum operating speed of 1,800 rpm
- Mounts easily
- Open spring sockets allow user to add or remove springs to fit torque needs
- Single-plate, finned friction discs provide high heat dissipation
- Split friction facing offers easy replacement without brake removal or disassembly
- Spring-engaged
- Tapered bore accepts QD bushings for mounting flexibility
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
options
- Bushing (sold separately)
- Safety guard
- Torque pin bracket
| Bushing Series | JA |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Bushing Type | QD |
| Approximate Brake Facing Life | 115 hp-hr |
| Kits | 818870, 818974 |
| Control Accessories | 854000, 933800, 939101, 939201, 939400, 940001, 940425, 944900, 945125, 949001, 949002, 949003, 949004 |
| Model | TSE-450 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 11 hp |
| Photo | TSEBrakeSmall |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 0.52 hp |
| Mounting Type | Tapered Bore |
| Brake Heat Sink Capacity | 30000 lbf ft |
| Product Category | Shaft Mounted Spring Engaged Brakes |
| Bore Range [Max] | 1 in |
| Approximate Brake Facing Life In Work Energy | 4.554e+008 lbf ft |
| Overall Length | 3.75 in |
| Accessory Miscellaneous | 819900 |
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Bore Style | QD Type JA |
| Actuation/Return | Spring/Air |
| Outside Dia. | 5.9375 in |
| Brake Facing Effective Area | 11.9 in2 |
| Finish | Black Oxide |
| Operating Speed [Max] | 1800 rpm |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Static Torque Capacity @ 80 PSI | 450 lb/in |
| Manufacturer Family | Air Champ Model TSE-450 Spring Engaged Plate Brake (10 Springs) |
| Maximum Static Brake Torque | 450 in lb |
| Main Category | Brakes |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Port or Hose Size | 0.250 NPT |
| Family Name | Single Plate Brakes |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Weight | 12.86 LB |
| EAN or UPC | 662284157780 |

