- 1 3/8" Bore
- Air Actuated, Spring Return
- Standard Coefficient Facing
- 17.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
features
- Straight bore
- Flange mountable brake
- Self-adjusting
- Air cooled
- High dynamic torque capacity ensures fast load response
- Maximum operating speed of up to 1,800 rpm
- Mounts easily
- Single-plate, finned friction discs provide high heat dissipation
- Split friction facing for easy replacement without brake removal or disassembly
- Standard- or low-coefficient facings
- Tapered bore accepts QD bushings for mounting flexibility
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Bushing (sold separately)
- Safety guard
- Torque pin bracket
| Brake Heat Sink Capacity | 60000 lbf ft |
| Bushing Type | QD |
| Approximate Brake Facing Life | 572 hp-hr |
| Approximate Brake Facing Life In Work Energy | 6.79536e+008 lbf ft |
| Finish | Black Oxide |
| Main Category | Brakes |
| Operating Speed [Max] | 1800 rpm |
| Port or Hose Size | 0.250 NPT |
| Bushing Series | SH |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Bore Style | QD Type SH |
| Guard | 818300 |
| Static Torque Capacity @ 80 PSI | 840 lb/in |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 17 hp |
| Brake Air Chamber Volume When New | 1.024 in3 |
| Family Name | Tapered Bore (QD Bushing) Brakes |
| Model | T-600 |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Brake Facing Effective Area | 18.6 in2 |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Minimum Engagement Pressure | 3 psi |
| Photo | TBrakeSmall |
| Maximum Static Brake Torque | 840 in lb |
| Product Category | Shaft Mounted Air Engaged Brakes |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 2.108 in3 |
| Mounting Type | Tapered Bore |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 1.3 hp |
| Outside Dia. | 7.1875 in |
| Manufacturer Family | Air Champ Model T-600, QD Bore, Shaft Mounted, Plate Brake |
| Bore Range [Max] | 1.375 in |
| Kits | 820500, 820510, 820571 |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Overall Length | 3.01 in |
| Control Accessories | 854000, 933800, 939101, 939201, 939400, 940001, 940425, 944900, 945125, 949001, 949002, 949003, 949004 |
| Weight | 14.6 LB |
| EAN or UPC | 662284158114 |

