- Air Actuated, Spring Return
- Low Coefficient Facing
- 65.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- 1,800 rpm Max
features
- Straight bore
- Flange mountable brake
- Self-adjusting
- Air cooled
- High dynamic torque capacity ensures fast load response
- Maximum operating speed of up to 1,800 rpm
- Mounts easily
- Single-plate, finned friction discs provide high heat dissipation
- Split friction facing for easy replacement without brake removal or disassembly
- Standard- or low-coefficient facings
- Tapered bore accepts QD bushings for mounting flexibility
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Bushing (sold separately)
- Safety guard
- Torque pin bracket
| Maximum Static Brake Torque | 6000 in lb |
| Product Category | Shaft Mounted Air Engaged Brakes |
| Bushing Type | QD |
| Bore Range [Max] | 3.25 in |
| Outside Dia. | 16.48 in |
| Manufacturer Family | Air Champ Model T-1400, QD Bore, Shaft Mounted, Plate Brake (LOCO Facing), T-1400, QD Bore, Shaft Mounted, Plate Brake, (LOCO Facing) |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 12.8 hp |
| Approximate Brake Facing Life | 9753 hp-hr |
| Finish | Black Waterborne Acrylic Paint |
| Guard | 822526 |
| Brake Heat Sink Capacity | 830000 lbf ft |
| Brake Air Chamber Volume When New | 4.5 in3 |
| Brake Facing Type | Low Coefficient |
| Overall Length | 6.31 in |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 13.25 in3 |
| Model | T-1400 |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 65 hp |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Brake Facing Effective Area | 72.2 in2 |
| Main Category | Brakes |
| Minimum Engagement Pressure | 3 psi |
| Inside Dia. | N/A |
| Family Name | Tapered Bore (QD Bushing) Brakes |
| Bore Range [Min] | 1 in |
| Port or Hose Size | 0.250 NPT |
| Brake Facing Edge Color Code | Green |
| Control Accessories | 854000, 933800, 939101, 939201, 939400, 940001, 940425, 944900, 945125, 949001, 949002, 949003, 949004 |
| Kits | 822522, 827572 |
| Approximate Brake Facing Life In Work Energy | 1.587646e+010 lbf ft |
| Bore Style | QD Type F |
| Photo | TBrakeLarge |
| Bushing Series | F |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Weight | 104.0 LB |
| EAN or UPC | 662284253758 |

