- Air Actuation/Air Return
- 1/2" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 4.00 hp Peak Thermal Input Rating
- Air Champ 2 Clutch Brakes
applications
- In-line
features
- Straight bore
- Double piston
- Air engaged
- Mounts on the driven shaft
- Maximum operating speed up to 3,600 rpm
- Pilot mount
- Combination clutch-brake
- Easy retrofitting of existing Nexen clutch-brakes
- Fewer parts, more torque
- For in-line applications, select optional coupling half
- Pilot dimensions are identical to original Nexen clutch-brake series
- Single piston engagement eliminates clutch and brake overlap
- Static torque capacity up to 40 Nm, 350 in lb at 5,5 bar, 80 psi
- Thermal capacity ratings up to 0,22 kW, 0.30 hpt for both clutch and brake
- Torque capabilities fit up to 2,2 kW, 3 hp drive motors
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Coupling half
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Overall Length | 3.62 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 1.26 in3 |
| Product Category | Driven Shaft Mounted |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.402 in3 |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Minimum Sprocket Size | 25/40T, 35/28T, 40/22T |
| Accessory Miscellaneous | 800300, 800306, 800307, 800399, 800400, 800500, 826030, 826031, 826032 |
| Bore Style | Straight |
| Drive Inertia | 0.85 lb in2 |
| Outside Dia. | 4.25 in |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Maximum Static Brake Torque | 80 in lb |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 4 hp |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.402 in3 |
| Clutch Facing Effective Area | 4.2 in2 |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Photo | BCB275 |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Brake Facing Effective Area | 4.2 in2 |
| Model | BCB-275 |
| Pilot Size | 2.125 in |
| Manufacturer Family | Air Champ Model BCB-275 Shaft-Mounted Clutch-Brake |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 4 hp |
| Maximum Clutch Continuous Thermal Dissipation | 0.13 hp |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 0.13 hp |
| Approximate Clutch Facing Life | 33 hp-hr |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 1.26 in3 |
| Family Name | Air Champ 2 Clutch Brakes |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Recommended Control Kits | 940013, 940018, 940019, 940020 |
| Maximum Static Clutch Torque | 80 in lb |
| Pilot Or Drive Flange Bolt Circle Data | 4, #10-32 Screws @ 90° On A 2.437 in. Circle |
| Kits | 826070 |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Approximate Brake Facing Life | 33 hp-hr |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Actuation/Return | Air/Air |
| Finish | Black Oxide |
| Inside Dia. | 0.5 in |
| Weight | 6.1 LB |
| EAN or UPC | 662284158763 |

