- Air Actuation/Spring Return
- 1 1/2" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 17.00 hp Peak Thermal Input Rating
- Air Champ 1 Clutch Brakes
applications
- In-line
features
- Straight bore
- Double piston
- Air engaged
- Sheave mount
- Clutch and brake combined into single unit
- For in-line applications, select optional coupling half
- Maximum operating speed 1,800 rpm
includes
- Three groove 3V sheave
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Coupling half
| Drive Arrangement | Integral 3-3V Groove, 6.00 in. OD |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Accessory Bushings | 830900, 831000, 831100, 831200, 831300 |
| Outside Dia. | 8 in |
| Model | MWCB |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Overall Length | 7.88 in |
| Brake Heat Sink Capacity | 45000 lbf ft |
| Product Category | Driven Shaft Mounted |
| Maximum Static Clutch Torque | 600 in lb |
| Bore Range [Min] | 1.5 in |
| Maximum Clutch Continuous Thermal Dissipation | 0.75 hp |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.771 in3 |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 17 hp |
| Approximate Clutch Facing Life | 1225 hp-hr |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 1.3 hp |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Approximate Brake Facing Life | 572 hp-hr |
| Manufacturer Family | Air Champ Model MWCB Shaft-Mounted Clutch-Brake |
| Maximum Static Brake Torque | 900 in lb |
| Bore Style | Straight |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Recommended Control Kits | 940013, 940018, 940019, 940020 |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 2.394 in3 |
| Kits | 848000 |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.633 in3 |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944400, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Clutch Facing Effective Area | 30.6 in2 |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Brake Facing Effective Area | 18.6 in2 |
| Inside Dia. | 1.5 in |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 1.988 in3 |
| Accessory Miscellaneous | 932900 |
| Family Name | Air Champ 1 Clutch Brakes |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Finish | Black Oxide |
| Photo | HWCBSheave |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Clutch Heat Sink Capacity | 90000 lbf ft |
| Weight | 44.0 LB |
| EAN or UPC | 662284159395 |

