- Air Actuation/Spring Return
- 1 1/2" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 17.00 hp Peak Thermal Input Rating
- Air Champ 1 Clutch Brakes
applications
- In-line
features
- Straight bore
- Double piston
- Air engaged
- Sheave mount
- Clutch and brake combined into single unit
- For in-line applications, select optional coupling half
- Maximum operating speed 1,800 rpm
includes
- Two groove B sheave
caution
- Always follow lock out and tag out procedures when working on conveyor systems.
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
options
- Coupling half
| Drive Arrangement | Integral 2-B Groove, 6.80 in. PD |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Clutch Heat Sink Capacity | 90000 lbf ft |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944400, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Manufacturer Family | Air Champ Model MWCB Shaft-Mounted Clutch-Brake |
| Accessory Bushings | 830900, 831000, 831100, 831200, 831300 |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Family Name | Air Champ 1 Clutch Brakes |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Brake Heat Sink Capacity | 45000 lbf ft |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 2.394 in3 |
| Brake Facing Effective Area | 18.6 in2 |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 1.988 in3 |
| Model | MWCB |
| Product Category | Driven Shaft Mounted |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Finish | Black Oxide |
| Outside Dia. | 8 in |
| Recommended Control Kits | 940013, 940018, 940019, 940020 |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.771 in3 |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Maximum Static Clutch Torque | 600 in lb |
| Bore Style | Straight |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.633 in3 |
| Accessory Miscellaneous | 932900 |
| Kits | 848000 |
| Clutch Facing Effective Area | 30.6 in2 |
| Approximate Brake Facing Life | 572 hp-hr |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 17 hp |
| Photo | HWCBSheave |
| Bore Range [Min] | 1.5 in |
| Overall Length | 7.88 in |
| Approximate Clutch Facing Life | 1225 hp-hr |
| Maximum Static Brake Torque | 900 in lb |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Maximum Clutch Continuous Thermal Dissipation | 0.75 hp |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 1.3 hp |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Inside Dia. | 1.5 in |
| Weight | 48.33 LB |
| EAN or UPC | 662284159425 |

