- Air Actuated, Spring Return
- High Coefficient Facing
- 31.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- Max
features
- T-shaped mounting bracket
- Air actuated
- Arc-contoured shoe provides large friction area for greater facing life and stability
- Brake torque may be doubled or tripled by adding brake calipers
- Disc hubs use QD bushing "SK" for shaft sizes 0.5" to 2.125"
- standard keyway
- Disc speeds up to 4,500 rpm
- Spring return eliminates disc drag when disengaged
- Static torque capacity up to 1,040 in lb at 80 psi with 16" disc
- T bracket provides easy mounting in any position
caution
- Tooth clutches are normally engaged when stationary
- In certain circumstances, tooth clutches can be engaged at differential speeds
- Not intended for use in most cyclic applications or high speed engagement
options
- Air hose assembly (sold separately)
- Discs from 10" to 16" diameter (sold separately)
| Brake Heat Sink Capacity | N/A |
| Manufacturer Family | Model DB Disc Brake Caliper (HICO Facings) with 10" Diameter Disc, Model DB Disc Brake Caliper (HICO Facings) with 12" Diameter Disc, Model DB Disc Brake Caliper (HICO Facings) with 14" Diameter Disc, Model DB Disc Brake Caliper (HICO Facings) with 16" Diameter Disc |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 0.75 in3 |
| Other Accessories | 835007 |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Main Category | Brakes |
| Rotor Working Radius (in) | WR=D/2-0.750 For 10 in. Or Larger Rotors |
| Finish | Black Oxide |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.4 in3 |
| Caliper | 835007 |
| Model | DB |
| Rotor Thickness | 0.25 in |
| Control Accessories | 854000, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Photo | DBCaliper |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Approximate Brake Facing Life | 746 hp-hr |
| Family Name | Air Actuated Spring Released |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Brake Facing Effective Area | 12.57 in2 |
| Kits | 835602 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 31 hp |
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Product Category | Caliper Brakes |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | N/A |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Maximum Static Brake Torque | 1155 in lb |
| Static Torque Factor (Broken In) @ PSI | 202 lbf @ 80 psi |
| Accessory Miscellaneous | 855500, 855600, 855700, 855800 |
| Weight | 8.75 LB |
| EAN or UPC | 662284197250 |

