- Air Actuated, Spring Return
- High Coefficient Facing
- 66.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- Max
features
- Static torque capacity up to 8,800 in lb at 80 psi with 24" disc
- QD bushing compatible for shaft sizes up to 3.875"
- Disc speeds up to 2,800 rpm
- Air actuated
- Caliper spacing adjusts to fit .188"- to 1.500"-wide rotating discs and linear traveling devices
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Discs from 16" to 24" diameter
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Main Category | Brakes |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Product Category | Caliper Brakes |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 13.26 in3 |
| Manufacturer Family | Model BC425A Brake Caliper (HICO Facing) with 18.25" Diameter Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facing) with 24" Diameter Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facings) with 16" Diameter Non-Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facings) with 18" Diameter Non-Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facings) with 20" Diameter Non-Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facings) with 21" Diameter Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facings) with 22" Diameter Non-Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facings) with 24" Diameter Non-Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facings) with 24" Diameter Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 16" Diameter Non-Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 18.25" Diameter Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 18" Diameter Non-Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 20" Diameter Non-Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 21" Diameter Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 22" Diameter Non-Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 24" Diameter Non-Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 24" Diameter Ventilated Disc |
| Family Name | Air Actuated Spring Released |
| Static Torque Factor (Broken In) @ PSI | 800 lbf @ 80 psi |
| Brake Air Chamber Volume When New | 3.62 in3 |
| Rotor Working Radius (in) | WR=D/2-1.062 For 16 in. Or Larger Rotors |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Control Accessories | 854000, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Photo | BCCaliperAir |
| Kits | 835271, 835272 |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Brake Facing Effective Area | 26.4 in2 |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Maximum Static Brake Torque | 8800 in lb |
| Finish | Black Oxide |
| Back Lash | =4.469/(D-1.252) Degrees, D Is Disc Diameter In Inches |
| Model | BC425A |
| Approximate Brake Facing Life | 1169 hp-hr |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 66 hp |
| Brake Heat Sink Capacity | N/A |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | N/A |
| Rotor Thickness | N/A |
| Accessory Miscellaneous | 934200, 934203, 934204, 934205, 934206, 934207, 934215, 934217, 934221, 934222, 934223, 934224, 934225, 934226, 934227, 934300, 934301, 934400 |
| Weight | 34.23 LB |
| EAN or UPC | 662284160179 |

