- Air Actuated, No Return
- Low Coefficient Facing
- 2.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- Max
applications
- Applications where space is limited and which do not require full caliper
- Light-duty tension control
features
- One-sided caliper half
- O-ring sealed
- Simple design
- Two piston sizes
| Brake Facing Type | Low Coefficient |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Model | 1000 Caliper Half |
| Approximate Brake Facing Life | 2022 hp-hr |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 2 hp |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Manufacturer Family | 1000, Single Puck Brake Caliper with 10" Diameter Disc, 1000, Single Puck Brake Caliper with 6" Diameter Disc, 1000, Single Puck Brake Caliper with 8" Diameter Disc, Model 1000, Single Puck, Brake Caliper with 10" Diameter Disc, Model 1000, Single Puck, Brake Caliper with 6" Diameter Disc, Model 1000, Single Puck, Brake Caliper with 8" Diameter Disc |
| Maximum Static Brake Torque | 127 in lb |
| Rotor Thickness | N/A |
| Accessory Miscellaneous | 855500, 855600, 855700, 855800 |
| Family Name | Air Actuated Spring Released |
| Control Accessories | 854000, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Photo | SinglePuckCaliper |
| Static Torque Factor (Broken In) @ PSI | 17 lbf @ 80 psi |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.049 in3 |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Brake Facing Effective Area | 0.79 in2 |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 0.245 in3 |
| Rotor Working Radius (in) | WR=D/2-0.560 in. |
| Finish | Aluminum |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | N/A |
| Product Category | Caliper Brakes |
| Main Category | Brakes |
| Brake Heat Sink Capacity | N/A |
| Actuation/Return | Air/None |
| Weight | 0.55 LB |
| EAN or UPC | 662284160315 |

