- Air Actuated, No Return
- Low Coefficient Facing
- 0.75 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- Max
applications
- Applications where space is limited and which do not require full caliper
- Light-duty tension control
features
- One-sided caliper half
- O-ring sealed
- Simple design
- Two piston sizes
| Main Category | Brakes |
| Actuation/Return | Air/None |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | N/A |
| Accessory Miscellaneous | 855500, 855600, 855700, 855800 |
| Product Category | Caliper Brakes |
| Family Name | Air Actuated Spring Released |
| Approximate Brake Facing Life | 628 hp-hr |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 0.095 in3 |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Brake Facing Effective Area | 0.31 in2 |
| Rotor Working Radius (in) | WR=D/2-0.370 in. |
| Brake Heat Sink Capacity | N/A |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.019 in3 |
| Brake Facing Type | Low Coefficient |
| Rotor Thickness | N/A |
| Photo | SinglePuckCaliper |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 0.75 hp |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Port or Hose Size | 0.190 - 32 UNC |
| Manufacturer Family | 625, Single Puck Brake Caliper with 10" Diameter Disc, 625, Single Puck Brake Caliper with 6" Diameter Disc, 625, Single Puck Brake Caliper with 8" Diameter Disc, Model 625, Single Puck, Brake Caliper with 10" Diameter Disc, Model 625, Single Puck, Brake Caliper with 6" Diameter Disc, Model 625, Single Puck, Brake Caliper with 8" Diameter Disc |
| Model | 625 Caliper Half |
| Maximum Static Brake Torque | 53 in lb |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Static Torque Factor (Broken In) @ PSI | 7 lbf @ 80 psi |
| Finish | Aluminum |
| Control Accessories | 854000, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Weight | 0.34 LB |
| EAN or UPC | 662284160322 |

