- 1 1/8" Bore
- Air Actuated, Spring Released
- Pilot Mount Drive Arangement
- 80.0 psi Max Pressure
- 3,200 rpm Max
applications
- In-line coupling
- Offset shaft
features
- Straight bore
- Air engaged
- Maximum operating speed up to 3,700 rpm
- Open design
- Pilot-mount design with tapped mounting holes
- Positive engagements for accurate positioning and registration
- Sealed, radial ball bearings
- Static torque up to 32,000 in lb at 80 psi
- Through-shaft mounting design uses full-length keyway
includes
- 8.25" hose
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Available in single- or double-flex designs to provide high misalignment capabilities with high torque
- Flexible coupling assemblies are required for in-line coupling applications
- Pulleys, sprockets, or gears can be attached to clutch for offset shaft applications
| No. Of Engagement Positions | 1 @ 360° |
| Control Accessories | 854000, 939101, 939201, 939300, 940001, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Minimum Sprocket Size | 35/40T, 40/32T, 50/26T, 60/22T, 80/17T |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Accessory Miscellaneous | 910080, 910081, 910084, 910085 |
| Manufacturer Family | Model 5H35P-#P Positioning Tooth Clutch |
| Outside Dia. | 5.0625 in |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.492 in3 |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940021 |
| Pilot Size | 3.499 in |
| Finish | Machined Aluminum Air Chamber, Black Oxide Pilot |
| Product Category | Inch Sizes |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Model | 5H35P#P |
| Inch/Metric | Inch |
| Overall Length | 4.21 in |
| Bore Style | Straight |
| Drive Inertia | 16.03 lb in2 |
| Operating Speed [Max] | 3200 rpm |
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Minimum Static Clutch Torque | 600 in lb |
| Pilot Or Drive Flange Bolt Circle Data | 4, 1/4"-20 Holes @ 90° On A 4.062 in. B.C. |
| Static Torque Capacity @ 80 PSI | 2500 lb/in |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Maximum Static Clutch Torque | 2450 in lb |
| Photo | 5HPOpen |
| Kits | 913400 |
| Family Name | Pilot Mount Positioning |
| Mounting Type | Pilot Mount |
| Minimum Engagement Pressure | 20 psi |
| Main Category | Tooth Clutches |
| Weight | 11.6 LB |
| EAN or UPC | 662284165242 |

