- 2 3/8" Bore
- Air Actuated, Spring Released
- Pilot Mount Drive Arangement
- 80.0 psi Max Pressure
- 2,000 rpm Max
applications
- In-line coupling
- Offset shaft
features
- Straight bore
- Air engaged
- Maximum operating speed up to 3,700 rpm
- Open design
- Pilot-mount design with tapped mounting holes
- Positive engagements for accurate positioning and registration
- Sealed, radial ball bearings
- Static torque up to 32,000 in lb at 80 psi
- Through-shaft mounting design uses full-length keyway
includes
- 8.25" hose
caution
- Never operate, adjust, or install equipment on a moving conveyor.
- Always follow lock out and tag out procedures when working on conveyor systems.
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
options
- Available in single- or double-flex designs to provide high misalignment capabilities with high torque
- Flexible coupling assemblies are required for in-line coupling applications
- Pulleys, sprockets, or gears can be attached to clutch for offset shaft applications
| Minimum Static Clutch Torque | 4200 in lb |
| Manufacturer Family | Model 5H70P-#P Positioning Tooth Clutch |
| Photo | 5HPOpen |
| Minimum Engagement Pressure | 20 psi |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 1.731 in3 |
| Bore Style | Straight |
| Drive Inertia | 231.64 lb in2 |
| Main Category | Tooth Clutches |
| No. Of Engagement Positions | 1 @ 360° |
| Minimum Sprocket Size | 100/24T, 120/21T, 140/19T, 60/38T, 80/29T |
| Model | 5H70P#P |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940021 |
| Product Category | Inch Sizes |
| Kits | 914000 |
| Inch/Metric | Inch |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Pilot Or Drive Flange Bolt Circle Data | 4, 1/2"-13 Holes @ 90° On A 7.000 in. B.C. |
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Accessory Miscellaneous | 910580, 910581, 910584, 910585 |
| Family Name | Pilot Mount Positioning |
| Port or Hose Size | 0.250 NPT |
| Pilot Size | 5.749 in |
| Maximum Static Clutch Torque | 16500 in lb |
| Control Accessories | 854000, 939101, 939201, 939300, 940001, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Finish | Machined Aluminum Air Chamber, Black Oxide Pilot |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Weight | 49.0 LB |
| EAN or UPC | 662284249935 |

