- 1 1/4" Bore
- Air Actuated, Spring Released
- Pilot Mount Drive Arangement
- 80.0 psi Max Pressure
- 1,350 rpm Max
applications
- In-line coupling
- Offset shaft
features
- Straight bore
- Air engaged
- Enclosed
- Pilot mount
- Straight bore
- Instantaneous torque up to 12,000 in lb per 80 psi
- Maximum operating speed up to 1,650 rpm
- Nickel-plated
- Operates in wet or dry environments
- Pilot-mount design with tapped mounting holes
- Positive engagements for accurate position and registration
- Sealed, radial ball bearings
- Through-shaft mounting design uses full-length keyway
includes
- 8.25" hose
compliances
- 0
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Available in single- or double-flex designs to provide high misalignment capabilities with high torque
- Flexible coupling assemblies are required for in-line coupling applications
- Pulleys, sprockets, or gears can be attached to clutch for offset shaft applications
| Product Category | Inch Sizes |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940021 |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Family Name | Pilot Mount Positioning Enclosed |
| Manufacturer Family | Model 5H35P#P-E Totally Enclosed Positioning Tooth Clutch |
| Pilot Or Drive Flange Bolt Circle Data | 4, 1/4"-20 Holes @ 90° On A 4.062 in. B.C. And 6, 5/16"-18 Holes @ 60° On A 4.062 in. B.C. |
| Drive Inertia | 18.11 lb in2 |
| Model | 5H35P#P-E |
| Accessory Miscellaneous | 910080, 910081, 910084, 910085 |
| Minimum Static Clutch Torque | 600 in lb |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Pilot Size | 3.499 in |
| No. Of Engagement Positions | 1 @ 360° |
| Inch/Metric | Inch |
| Photo | 5HPEnclosed |
| Kits | 913019 |
| Bore Style | Straight |
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.492 in3 |
| Minimum Engagement Pressure | 20 psi |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Control Accessories | 854000, 939101, 939201, 939300, 940001, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Minimum Sprocket Size | 35/40T, 40/32T, 50/26T, 60/22T, 80/17T |
| Maximum Static Clutch Torque | 2450 in lb |
| Main Category | Tooth Clutches |
| Finish | Nickel Plated |
| Weight | 20.24 LB |
| EAN or UPC | 662284195669 |

