- 1 in Bore
- Air Actuated, Spring Return
- Standard Coefficient Facing
- 33.64 hp Peak Thermal Input
- Pilot Mount Drive Arangement
applications
- In-line
features
- Straight bore
- Shaft mounted
- Pilot mount output
- Air engaged
- Maximum operating speed up to 1,800 rpm
- Ability to mount pulley, sprocket, gear or flexible coupling
- Clutch and driving shell as one unit
- For in-line applications to accommodate misalignment, use single and double flexible couplings
- Open design
- Pilot-mount design with tapped mounting holes
- Static torque up to 10,000 in lb at 80 psi
- Three or four friction disc packs provide high torque
- Through-shaft mounting design uses full-length keyway
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bore Style | Straight |
| Minimum Engagement Pressure | 10 psi |
| Main Category | Friction Clutches |
| Mounting Type | Pilot Mount |
| Approximate Clutch Facing Life | 41 hp-hr |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 33.64 hp |
| Pilot Size | 3.5 in |
| Operating Speed [Max] | 18000 rpm |
| Photo | 4HPClutch |
| Manufacturer Family | Model 4H35P Multiple Disc Clutch |
| Accessory Miscellaneous | 940011, 940012, 940021, 948804, 854000, 910080, 910081, 910084, 910085, 919100, 921200, 932800, 939101, 939201, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803 |
| Finish | Aluminum Air Chamber, Black Oxide Drive Shell |
| Outside Dia. | 4.88 in |
| Model | 4H35P |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Control Accessories | 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Maximum Static Clutch Torque | 1020 in lb |
| Overall Length | 5.25 in |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Recommended Control Kits | 940011, 940017, 940021, 940412 |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Maximum Clutch Continuous Thermal Dissipation | 0.12 hp |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Static Torque Capacity @ 80 PSI | 10000 lb/in |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | N/A |
| Clutch Facing Effective Area | 37.38 in2 |
| Minimum Sprocket Size | 35/40T, 40/32T, 50/26T, 60/22T, 80/17T |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Drive Inertia | 13.34 lb in2 |
| Product Category | Multi-Disc Clutches |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.284 in3 |
| Pilot Or Drive Flange Bolt Circle Data | 4, 1/4"-20 Bolts @ 90° On A 4.062 in. Circle |
| Kits | 919100, 921200 |
| Clutch Heat Sink Capacity | 8100 lbf ft |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Family Name | 4HP Clutches |
| Weight | 13.74 LB |
| EAN or UPC | 662284166461 |

