- 1.000" Bore
- Precision
- Fixed Diameter
- Open Series
- Steel Ball Bushing Bearing
description
- Manufactured with 440C stainless steel outer shell, bearing balls and end rings, this series is available in precision and open configurations. Popular sizes meet the same tolerance requirements as our Precision Series.
| Retaining Ring Groove Width | 0.068 in |
| Accuracy Class | Precision |
| Static Load Rating [Max] | 3e-037 lbf |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Preload | Yes |
| Recommended Shafting Class | L |
| Type of Bearing | Ball |
| Trunion Type | N/A |
| Slot Opening - Angle | 60 ° |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Length | 2 1/4 in |
| Self Aligning | No |
| Seal Material | N/A |
| O.D. | 1.5625 in |
| Style of Bearing | Open |
| Inch/Metric | Inch |
| Center to Shaft | N/A |
| Distance Between Retaining Rings | 1.625 in |
| Material | 440C Stainless Steel |
| Slot Opening - Width | 0.563 in |
| Seals | None |
| Dynamic Load Rating | 270 lbf |
| Weight | 0.49 LB |

