- .500" Bore
- Precision
- Fixed Diameter
- Open Series
- Steel Ball Bushing Bearing
description
- Manufactured with 440C stainless steel outer shell, bearing balls and end rings, this series is available in precision and open configurations. Popular sizes meet the same tolerance requirements as our Precision Series.
| Recommended Shafting Class | L |
| Type of Bearing | Ball |
| O.D. | 0.875 in |
| Self Aligning | No |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Shaft Dia. | 0.5 in |
| Dynamic Load Rating | 71 lbf |
| Distance Between Retaining Rings | 0.875 in |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Length | 1 1/4 in |
| Seal Material | N/A |
| Retaining Ring Groove Width | 0.046 in |
| Slot Opening - Angle | 60 ° |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Style of Bearing | Open |
| Seals | None |
| Material | 440C Stainless Steel |
| Trunion Type | N/A |
| Slot Opening - Width | 0.281 in |
| Preload | Yes |
| Inch/Metric | Inch |
| Center to Shaft | N/A |
| Accuracy Class | Precision |
| Static Load Rating [Max] | 3e-037 lbf |
| Weight | 0.1 LB |

