- .625" Bore
- Precision
- Fixed Diameter
- Open Series
- Steel Ball Bushing Bearing
description
- Manufactured with 440C stainless steel outer shell, bearing balls and end rings, this series is available in precision and open configurations. Popular sizes meet the same tolerance requirements as our Precision Series.
| Seals | None |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Slot Opening - Angle | 60 ° |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Inch/Metric | Inch |
| Dynamic Load Rating | 126 lbf |
| Trunion Type | N/A |
| Distance Between Retaining Rings | 1 in |
| Type of Bearing | Ball |
| Preload | Yes |
| Center to Shaft | N/A |
| Length | 1 1/2 in |
| Accuracy Class | Precision |
| Retaining Ring Groove Width | 0.056 in |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Mounting Hole Size | N/A |
| O.D. | 1.125 in |
| Recommended Shafting Class | L |
| Material | 440C Stainless Steel |
| Self Aligning | No |
| Slot Opening - Width | 0.375 in |
| Style of Bearing | Open |
| Seal Material | N/A |
| Static Load Rating [Max] | 3e-037 lbf |
| Weight | 0.22 LB |

