- 4 1/2 in Diameter
- White Color
- 5/8-11 in Width
- 12000 Maximum rpm
description
- Use this felt wool disc with a polishing compound in a slow regular motion to gently buff and polish your material to a bright mirror shine. The soft padding is ideal for final finishing with no vibration.
applications
- Aluminum /Metal Panel Bonding
- Blending
- Body Filler
- Clean and Detail
- Contaminant-Free Refinishing
- Deburring
- Finishing
- Microfinishing
- Paint Preparation
- Polishing
- Portable Grinding
- Professional Cleaning
- Smoothing
- Surface Grinding
- Surface Prep
features
- Type 27 disc with premium quality pressed hardened felt for polishing to a high shine finish
- Use with or without polishing compound for a bright mirror shine
- Quick and easy mount 5/8-11 or 7/8 hole to fit most RAG machines
- Runs cool buffing and polishing at 2-3,000 RPM
| Backing Wt. | 1 |
| Color | White |
| Width | 5/8-11 in |
| Diameter | 4 1/2 in |
| Wheel Type | Type 27 |
| Dia. | 4 1/2 in |
| Abrasive Type | Non-Woven |
| RPM [Max] | 12000 rpm |
| Weight | 0.0 LB |

