- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| icNumber | 7698855 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Corner Radius [Min] | 1 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 62 mm |
| Dynamic Load Rating | 21000 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 16.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 16300 N |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 30 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Material | Steel |
| Weight | 0.467 LB |
| EAN or UPC | 29176000041 |

