- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 80 mm |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 35500 N |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| icNumber | 7704727 |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 28800 N |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 18.000 mm |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 40 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.871 LB |
| EAN or UPC | 29176027956 |

