- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| O.D. | 85 mm |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| icNumber | 7704729 |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Width | 19.000 mm |
| I.D. | 45 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176027970 |

