- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7697284 |
| Width | 20.000 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 35000 N |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 90 mm |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 50 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Weight | 1.102 LB |
| EAN or UPC | 29176032165 |

