- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 55 mm |
| Width | 21.000 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 100 mm |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 48000 N |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7704731 |
| Weight | 1.444 LB |
| EAN or UPC | 29176000096 |

