- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| I.D. | 55 mm |
| Width | 21.000 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 100 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Dynamic Load Rating | 48000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| icNumber | 7702481 |
| Enclosure | Single Shield |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 1.444 LB |
| EAN or UPC | 29176022005 |

