- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| I.D. | 55 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 21.000 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Material | Steel |
| O.D. | 100 mm |
| icNumber | 7697921 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 48000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Weight | 1.444 LB |
| EAN or UPC | 29176028014 |

