- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| icNumber | 7702483 |
| Dynamic Load Rating | 63500 N |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| I.D. | 65 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 120 mm |
| Width | 23.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Enclosure | Single Shield |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 2.315 LB |
| EAN or UPC | 29176032226 |

