- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| icNumber | 7697922 |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 23.000 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 120 mm |
| Dynamic Load Rating | 63500 N |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Double Shielded |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| I.D. | 65 mm |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 2.205 LB |
| EAN or UPC | 29176032233 |

