- Single Row Radial Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 125 mm |
| icNumber | 7698858 |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| I.D. | 70 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 69000 N |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 66000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Width | 24.000 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 2.535 LB |
| EAN or UPC | 29176032240 |

