- Single Row Radial Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 70 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 66000 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Single Shield |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| icNumber | 7702484 |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 24.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 69000 N |
| Preload Level | None |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 125 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | Metal |
| Weight | 2.535 LB |
| EAN or UPC | 29176032257 |

