- Single Row Radial Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Dynamic Load Rating | 69000 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Double Shielded |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 70 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Width | 24.000 mm |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 125 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| icNumber | 7700357 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 66000 N |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 2.535 LB |
| EAN or UPC | 29176032264 |

