- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 72000 N |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| O.D. | 130 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7702485 |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Width | 25.000 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Single Shield |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 75 mm |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 2.778 LB |
| EAN or UPC | 29176032271 |

