- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Material | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| I.D. | 75 mm |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| icNumber | 7704693 |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| O.D. | 130 mm |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 25.000 mm |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Cage Type | Metal |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 72000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 2.778 LB |
| EAN or UPC | 29176028076 |

