- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Material | Metal |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| icNumber | 7700358 |
| I.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 140 mm |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 85000 N |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 84000 N |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Width | 26.000 mm |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 3.307 LB |
| EAN or UPC | 29176032295 |

