- Single Row Radial Bearing
- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 93000 N |
| icNumber | 7702535 |
| Dynamic Load Rating | 93000 N |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| I.D. | 85 mm |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 28.000 mm |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 150 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Weight | 4.233 LB |
| EAN or UPC | 29176070822 |

