- Single Row Radial Bearing
- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | Metal |
| icNumber | 7700359 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 93000 N |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Width | 28.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 85 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 93000 N |
| O.D. | 150 mm |
| Weight | 4.189 LB |
| EAN or UPC | 29176032301 |

