- Single Row Radial Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 15500 N |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| I.D. | 25 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| O.D. | 62 mm |
| Dynamic Load Rating | 21500 N |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 17.000 mm |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| icNumber | 7702478 |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 0.54 LB |
| EAN or UPC | 29176032363 |

