- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision | Standard |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 72 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 19.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 27900 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 20700 N |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 30 mm |
| Seal Material | None |
| Weight | 0.805 LB |
| EAN or UPC | 29176028137 |

