- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7702480 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Width | 19.000 mm |
| Precision | Standard |
| O.D. | 72 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 30 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 27900 N |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 20700 N |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Preload Level | None |
| Weight | 0.794 LB |
| EAN or UPC | 29176032370 |

