- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 72 mm |
| I.D. | 30 mm |
| Width | 19.000 mm |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 20700 N |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 27900 N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7700354 |
| Weight | 0.805 LB |
| EAN or UPC | 29176032387 |

