- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| icNumber | 7698836 |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 90 mm |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Width | 23.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 40 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 1.466 LB |
| EAN or UPC | 29176032424 |

