- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7699733 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Width | 23.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 40 mm |
| Seal Material | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 90 mm |
| Weight | 1.466 LB |
| EAN or UPC | 29176032431 |

