- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 100 mm |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Single Shield |
| icNumber | 7697699 |
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Width | 25.000 mm |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| I.D. | 45 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 1.995 LB |
| EAN or UPC | 29176028175 |

