- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 25.000 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 45 mm |
| O.D. | 100 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7697923 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Double Shielded |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Weight | 1.973 LB |
| EAN or UPC | 29176032455 |

